Sportial Logo Yeni Final

Aynanın karşısına geçtiniz ve artık vücudunuzu bir şekle koymanın zamanı geldiğini düşünüyorsunuz. Fit bir vücut, kaslı ve sağlıklı bir görünüm her insanın hayali sonuçta. Peki ama fitness nasıl yapılmalı? Haftada kaç gün spor salonuna gidilir? Hangi antrenmanlar yapılır? Vücut tipinize göre hangi programlar uygulamalısınız? Nasıl bir beslenme programı uygulamalı?  

Bütün bu soruların cevaplarını bulabileceğiniz bir yazıyla buradayız. 

Yeni Başlayanlar İçin

Özellikle yeni başlayanlar için fitness nedir? Fitness ne işe yarar? Fitness nasıl yapılmalı? gibi soruların yanıtlanması lazım. Çoğunlukla fitness, bodybuilding ile karıştırılan bir spor. Bodybuildingte temel amaç kas hacmini arttırmak iken fitness da ise temel amaç kasların esnetilip gerdirilerek vücudun fit bir görünüme kavuşmasını sağlamaktır. Düzenli bir programla yapılan bir fitness antrenmanı ile yağ yakımı hızlanır kas kütlesi korunur. Bunun yanında kan dolaşımı artarak terleme yoluyla toksik maddelerin vücuttan atılması sağlanır.

Hangi Günler Antrenman Yapmalıyım?

Haftada en az 2 gün spor, her türlü antrenman yapanlar için önerilen minimum gün sayısıdır. Haftada 2 gün yapılan spor ile kas kütlesini korumuş olursunuz. Hafta 3 veya 4 gün yapılan fitness ile orta düzeyde bir kas gelişimi sağlamış olursunuz. Daha ileri düzeyde kas gelişimini hedefleyenlerin ise hafta 4-5 gün spor yapması gerekir. Burada önemli olan ardışık günlerde sporun yapılmaması. Yani Pazartesi günü spor yaptıysanız Salı günü dinlenip Çarşamba günü yeniden spor yapabilirsiniz. Çünkü spor yaptığınız gün kas lifleri parçalanır dinlendiğiniz gün yeniden daha çok miktarda onarılır. 

Bir Antrenman Ne Kadar Sürer?

Sportial Club Spor Salonu antrenmanlarında öncelikle büyük kas gruplarını daha sonra küçük kas gruplarını çalıştırmalısınız. Sırt, göğüs ve bacak büyük kas gruplarıdır. Omuz, triceps, biceps ve karın kasları ise küçük kas gruplarıdır. Full body çalıştığınız gün arka vücuttan öne doğru 3 veya 4 farklı hareket yapabilirsiniz. Split çalıştığınız günlerde ise ön veya arka vücuttan 2-3 farklı hareket yapabilirsiniz. Her set arasında 30 saniye, her hareket arasında 90 saniye dinlenmek uzmanlar tarafından genellikle önerilen dinlenme süreleridir. Toplam hareket ve set sayısı artı dinlenme aralarıyla birlikte bir antrenman 45 dakika ile 90 dakika arasında sürmektedir.

Fitness Yapmanın Psikolojik Yararları

Fitness ne işe yarar denilince akla gelen fiziksel faydalarının yanısıra psikolojik faydalarını da vurgulamamız gerek. Fitness sayesinde vücudumuz endorfin ve seratonin hormonları salgılar. Bu sayede Sportial Club Kartal Spor Salonu ekibi olarak kendinizi daha mutlu ve pozitif hisseceğinizi söyleyebiliriz. Bunun yanında fitness yaparken vücudumuz adrenalin hormonu da salgılar. Adrenalin bağımlılık sağlayan bir hormon olduğu için vücudumuz adrenalin salgıladıkça spora olan tutkumuz ve isteğimiz artar. Özellikle bacak programlarının çalışıldığı günlerde salgılanan testesteron hormonu sayesinde sağlıklı bir cinsel yaşamın kapıları da aralanmış olur.

Her bir Hareket Kaç Set Yapılmalı?

Sportial Club Fitness Salonunda fitness yaparken yapılacak hareket sayısı ve seti yeni başlayan, orta düzey ve ileri düzey seviyelere göre alternatifler sunar. Yeni başlayanlar için et sayısı 3, tekrar sayısı da 6-8-10 olabilir. Ağırlık ise başlangıç seviyesine dolaysıyla düşük tutulmalıdır. Orta seviye çalışanlar için set sayısı 3, tekrar sayısı 8-10-12 tekrar olabilir. Ağırlık orta seviye çalışmaları için ortalama düzeyde tutulmalıdır. İleri seviye çalışanlar için set sayısı 3, tekrar sayısı 10-12-14-16 olabilir. Tekrar sayısı belirlenirken antrenmanı yapan kişinin boy ve kilo oranı kas yapısı da göz önüne alınmalıdır. Bunun takibi Sportial Club Fitness Salonu uzman eğitmenler gözetiminde yapılır. 

Yaşamdan keyif alabileceğin fitness antrenmanları için Sportial Club Fitness Salonu’ nda misafirimiz olabilir, www.sportialclub.comadresini ziyaret edebilirsiniz.

Spor salonu fiyatları ve kartal spor salonları hakkında detaylı bilgi için sportialclub.com/iletisim/ sayfamızdan veya whatsapp canlı destekten iletişime geçebilirsiniz.