Sportial Logo Yeni Final
CAPOEIRA
CAPOEIRA NEDİR?

Capoeira, günümüzde popülerliği artan bir savunma sanatıdır. Geçmişi Brezilya’ya dayalı olan bu savunma sanatında uygulanan teknikler estetik görünüme sahip bir dans seremonosi olarakta tanımlanabilir. Capoeira’nın diğer savunma dövüşlerinden farklı, katı formlara sahip olmaması ve hareketlerinin esnek ve estetik bir görüntü sergilemesidir. Sportial Kartal Fitness salonunda bu savunma sanatını spor ile harmanladık ve sporcularımızın Atletik Performans çalışırken bu sanatla da tanışmalarını sağladık. Capoeira halk arasında ‘özgürlüğe giden yol’ olarak da bilinen bir dövüş sporudur. Dünyanın pek çok ülkesinde bu spor hem öğrenilmekte hem de uygulanmaktadır. Ülkemizde de Kartal Capoeira Spor Salonu olarak bu dövüş sanatının tanıtılmasında öncülük yapanlardan biri olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Capoeira, Roda adı verilen bir grup insanın oluşturduğu çember ortasındaki iki kişinin belli ritimlerle hareket ederek birbirine meydan okumasıdır. Sezala, Angola ve Regional olmak üzere üç tarzı olan bir tür oyun da diyebiliriz. Capoeira sporunun tarihi bir tür dövüş sanatına dayandığı bilinir ve savunma aracı olarak kullanılırdı. Ancak günümüzde hareketlerinin esnek ve estetik oluşu ile sporda da kullanılır ve sporcunun adeta dans ederek keyifli bir zaman geçirmesini sağlar.

CAPOEIRA'NIN FAYDALARI NELERDİR?

Capoeira hareketlerinin faydaları, uygulayan kişiye esneklik ve dayanıklılık katar. Sporunun çevik ve dayanıklı olmasını sağlayarak kas gelişiminde de rol oynar. Capoeira sırasında beden ve zihin analitik olarak birlikte hareket eder. Adeta gerçek bir dövüşte savunma yapmaya benzer. Bu yüzden dikkat dağınıklığı olan kişilerin de odağını güçlendiren bir dövüş sanatıdır. Capoeira sırasında bedenin tüm iskelet sistemi zihin ile koordineli biçimde çalışır ve tüm kasları harekete geçirir. Kısaca hem vücudu zihinsel hem de fiziksel olarak geliştiren bir savunma sporudur. Sporcunun dış ve iç kaslarını güçlendirdiğinden uzun süreli fit bir bedene de sahip olmayı destekler. Ayrıca metabolizmayı da hızlandırdığı için yağ yakımını sağlar, postürü düzeltmede yardımcı olur. Kan dolaşımını hızlandırır kalp ritmini düzenler. Capoeira tek başına öğrenilecek bir spor değildir. Kişiyi yönlendirecek adım adım ilerlemesinde yol gösterecek antrenörlerle çalışmak gerekir. Daha detaylı bilgi almak için Sportial Kartal Spor Salonu’na bekleriz.