Sportial Logo Yeni Final

Sportial ekibi olarak sizler için mat pilates ve reformer pilates seçeneklerimizin mevcut olduğunu belirtmek isteriz. İkisinin birbiri ile benzer ve farklı yanlarını anlatacağımız blog yazımıza ilk olarak mat pilates ile söze başlamak isteriz.

Sportial Club Fitness & Fight Academy içinde verilen pilates dersleri için sizlere ayırdığımız bu bölümde, pilatesin insan vücuduna ne gibi yararları olduğundan bahsedeceğiz. Sportial Club Maltepe ve Sportial Dragos şubelerimizin her ikisinde de bulabileceğiniz mat pilatesi derslerimiz öncelikle;

Tüm kas gruplarını çalıştırmaya yöneliktir. İçeriğinde farklı egzersizleri barındıran top lastik vb aletler kullanarak vücudunuzun şekillenmesini sağlar.

Grup dersleri, sosyalleşmeyi sevenler için ideal bir ders programıdır. Sportial Club Maltepe Spor Salonu ve Sportial Kartal Spor Salonu şubelerinde alacağınız bu dersler grup psikolojisi ile motivasyonunuzu yükseltecektir.

Sırt kaslarını esnetip güçlendirir ve bel ağrısı gibi problemlerinizi ortadan kaldırır. Pilates özellikle core bölgesini güçlendirmek için uygun bir spordur.

Gün içinde yanlış bir hal almış vücut duruşunuzu düzeltir ve kasılmış sırt kaslarınızı esnetir. Skolyoz gibi belli başlı omurga rahatsızlıklar için idealdir.

Karın kaslarını mekik hareketinden daha fazla güçlendirir. Pilates hareketini yaparken, karın kaslarını her daim sıkmak gerekir. Derindeki karın kaslarını yüzeysel olanlarla beraber çalıştırır ve baklava görüntüsünün oluşmasına yardımcı olur. 

Sakatlanmaları önleyerek esnekliği, gücü ve dengeyi arttırır. Bununla birlikte esneklik katması sayesinde hareket menzilinizi genişletir. 

Vücut farkındalığınızı arttırdığı için, yaptığınız hareketler belli bir bilinç düzeyine ulaşır. 

Yapılan hareketler sonucu tendonlar, kaslar ve bağ dokuların üzerindeki stresi azaltır.

Aerobik hareketler gibi ileri düzey vücut hareketlerinde, kalp atışı dakikada 120-130 atışa kadar yükselebilmektedir. Pilates, yüksek yoğunluklu derslerde kalp atışı artışı ile birlikte vücuttaki aerobik gelişime katkı sağlar. Bu tempo ise dayanıklılığı arttırır ve kalp damar sağlığını destekler.

Mat Pilatesi Dersleri İçin Gerekli Olan Malzemeler Nelerdir?

Sportial bünyesinde yapacağınız mat pilatesi dersleri için ihtiyacınız olan şey hafif ve kolay taşınan bir mat ve üstünüze giydiğinizde rahat edeceğiniz spor kıyafetleri olacaktır. Omurga sağlığı için faydalı bu süngerimsi yapıda olan malzeme, 10-15 cm kalınlığındadır ve derslerde kullanımı halinde hareket veriminizi de artıracaktır.

Sportial Club’da Reformer Pilates Dersleri

Reformerın nasıl bir egzersiz olduğunu anlayabilmek için öncelikle tarihine inmek gerekir. Reformer, Pilates tarafından 20. Yüzyılda yatağa mahkum hastaları iyileştirmek için, yataklarına çeşitli yaylar takılarak oluşturulmuş ve günümüzde ise son halini almıştır. Tam anlamıyla bir yaylı hareket sistemi üstüne oluşturulmuştur. Kolay, orta ve zor dereceleri ile yaylar kademelendirilmiştir. Hareketi zorlaştırıp kolaylaştırmak ise kişilerin elindedir. El ve ayak ipleri, omuz başlığı, ayak tabanlığı ile kişilerin vücut kitlesi birbirinden farklı yaylar ile desteklenir, direnç sistemiyle bedeninizdeki bütün kasların %100 efor sarf etmesini sağlar. Sportial Club Maltepe ve Sportial Dragos şubelerimizde çalışan eğitmenlerimiz, reformer pilatesin farklı bir platformu oluşundan kaynaklı, siz hareketleri uygularken, derslerde özel olarak ilgilenecektir. Sportial Club içinde Personal training hizmetimize dair bilgilenmek için https://www.sportialclub.com/personal-training-maltepe/ içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Reformer Pilatesin Mat Pilatesten Farkı Nedir?

Sportial bünyesinde alacağınız reformer dersi, mat pilatesten farklı olarak kısa sürede değişim için idealdir. Mat pilatese oranla hareket açısının bir sınırı vardır ve bu yüzden üstünüzdeki kontrolü daha fazladır. Az kişinin katılımı ile gerçekleşir. Özel bir seans olacağı için ücretleri mat pilatese oranla daha yüksektir fakat kısa sürede size kazandıracağı güzel bir görünüme değecektir.

Sportial Fitness Club &Fight Academy içinde oluşturduğumuz reformer pilates derslerine rahat edeceğiniz ve yapacağınız hareketlere uygun spor kıyafetleri ile gelmeniz yeterli olacaktır.

Sportial olarak, reformer pilateste özellikle kontrolsüz bir biçimde hareketleri yapmanızın sakatlanmalara neden olacağını bildirmek isteriz. Bu yüzden eğitmenlerinizin dediklerine göre hareket etmenizi, yavaş ve dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

Maltepe pilates ve kartal pilates salonlarımız hakkında detaylı bilgi için sportialclub.com/iletisim/ sayfamızdan veya whatsapp canlı destekten iletişime geçebilirsiniz.