Tabata | Sportial Club Fight & Fitness Acedemy

Tabata

Tabata Nedir?

Tabata antrenmanı, adını sporcular üzerinde araştırma yapan Izumi Tabata’dan almıştır. Tabata Egzersiz için deney yapan Izumi Tabata, bisikletçileri iki gruba ayırarak onlara farklı antremanlar uygulatmıştır. İlk ekip belirli bir tempo ve orta ağırlıkta kardiyo antremanı yaparken, ikinci ekip yalnızca 4 dakikalık yüksek tempoda bir internal çalışması ile bir antreman yapmıştır. Araştırmanın sonucunda tabata egzersizi yapanlar, 36 saat boyunca yağ yakmaya devam etmiştir. Sportial Club Maltepe ve Dragos şubelerinde yapabileceğiniz tabata egzersizi, sizlere hızlı bir fit görüntü kazandıracaktır. Son yıllarda popüler hale gelen tabata egzersizi ile tüm vücudunuzu çalıştırabilir ve normal bir yüksek tempo egzersizine göre daha fazla gelişime sağlayabilirsiniz.

Sportial Club’da Tabata Nasıl Yapılır?

Sportial Club içinde size sunulan spor salonumuzda tabata egzersizinden önce bir 10 dakikalık esnetme yapmanızı önermekteyiz. 4 dakikalık minik bir antrenmanın etkisi vücudunuzdaki laktik asit oranını fazlası ile arttırmaya yetecektir. Sportial Maltepe ve Sportial Dragos şubelerinde yapacağınız tabata egzersizleri, ister tek başınıza ister eğitmenlerimize danışarak uygulayabileceğiniz kısa bir programı kapsamaktadır.

Tabata Egzersizi

Tabata egzersizi çok basit bir mantıkla yapılmaktadır. Tabata antrenmanı yaparken pek çok egzersiz aletinden yararlanabilirsiniz. Hareketleri uygularken Sportial Dragos ve Sportial Maltepe şubelerimizde bulunan dumbell, lastik bant ya da kendi vücut ağırlığınız ile yapacağınız hareketler ile bu aktiviteyi yapabilirsiniz. Sportial ekibi olarak bu antrenman için ilk seviyesindeyseniz; squat, şınav, plank ve burpee gibi egzersizlerle tabata antrenmanına direkt başlayabilirsiniz. İleri seviyede iseniz 8 dakikalık bir çift program da kendiniz için uygulayabilirsiniz. Ayrıca push-up, sit ups, mountain climbers, tuck jumps, squat jump turns, speed skaters gibi efor gerektiren diğer egzersizlerinizi de, ilerleyen evrelerde kendinize göre düzenleyip listenize dahil edebilirsiniz. 20 saniye egzersiz 10 saniye mola vererek toplamda 8 set tabata egzersizini sürdürebilirsiniz.

Tabata Faydaları Nelerdir?

  • Metabolizma ve nabız hızınız artarak yağ yakımını sağlayarak hızlı kilo vermenize yardımcı olur.
  • Vücut direnciniz ve kondisyonunuz, aerobik ve anaerobik yeteneklerinizi geliştirip güçlendirerek artar.