Tabata Maltepe - Sportial Club Fitness ve Fight Academy

Tabata – Maltepe

Sportial Club Maltepe ve Dragos şubelerinde tabata ile çok daha farklı bir program sunuyoruz. Atletlerin dünyasından, dayanıklılık üzerine odaklanılarak çıkartılmış bu spor dalı, performans arttırmaya yönelik çok kısa eforlu ve daha kısa dinlenmeli bir HIIT formundadır. 

Tabata temel enerji sistemlerimizin her ikisini de iyileştiriyor. Anaerobik enerji sistemini, yani sprint gibi kısa, yüksek yoğunluklu egzersizlerden sorumlu olan sistemi hedefliyor, ancak aynı zamanda uzun, yavaş koşularda kullanılan aerobik enerji sistemini de destekliyor. Ancak bu egzersizler yüksek dayanıklılık ve efor sarfedilmesi üzerine kurgulu olduğu için her bireye uygun olmayabiliyor ya da bireylerin vücut yapılarına göre ayarlanması gerekiyor. 

Tek seferde her iki enerji sistemini de uyarmak ve güçlendirmek ise sizi çok ciddi güçlendiriyor, tabi düzenli ve doğru yapıldığı sürece! Tabata’nın kesinlikle bir eğitmen eşliğinde yapılmasını öneriyoruz. 

Sportial Club’da Tabata Nasıl Yapılır?

Sportial Club içinde bulunan spor salonumuzda tabata dersinden önce 10 dakikalık esneme yapılmasını öneriyoruz. 4 dakikalık mini bir dersin etkisi vücudunuzdaki laktik asit oranını fazlası ile arttırmaya yetecektir. Sportial Maltepe ve Sportial Dragos şubelerinde yapacağınız tabata egzersizleri, kısa ancak yüksek tempolu bir programı kapsamaktadır. 

 

Tabata Dersleri 

Tabata egzersizi çok basit bir mantıkla yapılmaktadır. Tabata yaparken pek çok farklı spor aletinden yararlanabilirsiniz. Hareketleri uygularken Sportial Dragos ve Sportial Maltepe şubelerimizde bulunan dumbell, lastik bantlar ya da kendi vücut ağırlığınızı kullanırsınız. Sportial ekibi olarak bu antrenman için başlangıç seviyesindeyseniz; squat, şınav, plank ve burpee gibi egzersizlerle tabata antrenmanına yavaş yavaş başlayabilirsiniz. İleri seviyede iseniz 8 dakikalık bir çift programı da uygulayabilirsiniz. Ayrıca push-up, sit ups, mountain climbers, tuck

jumps, squat jump turns, speed skaters gibi efor gerektiren diğer egzersizlerinizi de, ilerleyen evrelerde eğitmenle birlikte listenize dahil edebilirsiniz. 20 saniye egzersiz 10 saniye mola vererek toplamda 8 set tabata programı yapabilirsiniz.

Tabata Faydaları Nelerdir?

Metabolizma ve nabız hızınız artarak, yağ yakımı sağlar. Sağlıklı ve hızlı kilo vermenize yardımcı olur.

  • Vücut direnciniz ve kondisyonunuz, aerobik ve anaerobik enerjinizi geliştirip güçlendirir.
  • Nefes kontrolünüzü sağlarsınız.
  • Kaslarınız ciddi anlamda güç kazanır.
  • Vücudunuz zamanla sıkılaşmaya başlar. 
  • Dengeniz artar.
  • Vücut kan akışınız düzenlenir.